Trakų seniūnija
Vytauto g. 33, LT-21106 Trakai
Telefonas: (528) 55730, el. p. trakai@trakai.lt
Darbo laikas: I-IV 8.00-17.00
V 8.00-15.45, pietūs 12.00-12.45

Lankytojai

  Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
Kompostavimas – protingas sprendimas Spausdinti
2019-10-21

Žinia, kad žaliąsias atliekas – sodų, parkų ir želdynų tvarkymo biologiškai skaidžias atliekas (šakas, lapus, žolę, daržo atliekas) – griežtai draudžiama mesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Kyla klausimas, ką gi su jomis daryti?

Vienas paprasčiausių ir naudingiausių šių atliekų tvarkymo būdų yra kompostavimas. Tai natūralus, tačiau „iš žemės į žemę" prižiūrimas procesas, kurio metu organinės atliekos vėl virsta turtingu dirvožemiu. Tad jei turite savo sodą, daržą, šiltnamį ar tiesiog kambarinių augalų – pigiausia, sveikiausia ir universaliausia trąša gali tapti iš jūsų pačių sukauptų atliekų pagamintas kompostas. Kaip žinia, kompostas puikiai atstato dirvos struktūrą, visiškai natūraliu būdu patręšia augalus jiems reikalingais mikroelementais bei kaliu, fosforu ir azotu, tad augalai auga stipresni, sveikesni ir atsparesni kenkėjams.

Be to, paties kompostavimo nauda daug svaresnė, nes kompostuojant žaliąsias atliekas mažinama aplinkos tarša, joms pūnant sąvartynuose mažėja išsiskiriančios šiltnamio dujos ir sąvartynų filtratas, taip pat taupomi gamtiniai ištekliai, sumažinami atliekų surinkimo ir sutvarkymo kaštai.

Tad jei nuspręsite kompostuoti namuose, pravartu žinoti esminius principus:

• kompostavimui parinkti šešėlingesnę vietą sklype, kad jis neperdžiūtų, kadangi kompostui reikalinga nuolatinė 50-60% drėgmė, o jei kompostas perdžiūvo, jį reikia palaistyti;

• tinkamiausia kompostavimo temperatūra – nuo 50º iki 60 ºC;

• užtikrinti, kad į kompostą patektų pakankamai deguonies, kitaip jis ims dvokti; jei taip nutinka, kompostą reikia perkasti kartą per mėnesį;

• kompostavimo dėžė turi:

o gerai ventiliuotis, tad pati dėžė turi būti ne didesnė nei 1 metro ilgio, pločio bei aukščio ir joje turi būti nemažai tarpelių ar skylučių;

o leisti palaikyti tinkamą drėgmės santykį, tad turėtų turėti dangtį;

o užtikrinti laisvą dirvos organizmų patekimą į kompostą, tad jos dugnas turi būti kiauras, išklotas medžio, skiedrų, smulkių šakelių, šaknų sluoksniu;

• susmulkinti stambesnes atliekas prieš jas kompostuojant;

• sumaišyti virtuvės atliekas su nupjauta žole, sausas atliekas – su šlapiomis, smulkias – su stambiomis;

• šviežią kompostą sumaišyti su nedideliu kiekiu jau pagaminto komposto arba perpūdyto mėšlo, tai pagreitins mikroorganizmų dauginimąsi.

Be jau minėtų žaliųjų atliekų iš sodo, daržo ar parko kompostuoti galima atliekas iš virtuvės – vaisių ir daržovių liekanas, kiaušinių lukštus, arbatos pakelius, kavos tirščius bei jų filtrus. Visgi komposto nerekomenduojama gaminti iš mėsos, žuvies atliekų, skerdienos atliekų ar riebalų, kaulų, šunų bei kačių fekalijų, virtų daržovių ir kitų termiškai apdorotų maisto produktų atliekų. Kompostuojant namuose nerekomenduojama to daryti su sergančiais augalais, ar piktžolėmis, kurių sėklos subrendusios, nes jos gali nesupūti ir sudygti toje vietoje, kurią patręšite.

Beje, kompostui kuo puikiausiai tinka jūsų mylimo triušiuko, žiurkėno, šinšilos ar kito naminio graužiko natūralūs pakratai ir net kartoninės dėžės nuo picos, kuriomis galima perdengti komposto sluoksnius. Šios atliekos net pagerina komposto savybes, padeda palaikyti anglies bei amoniako balansą ir paspartina kompostavimo procesą.

Geras, subrendęs kompostas yra vienalytis, tamsus ir skleidžia vaisinio pyrago arba miško kvapą.

Kaip jau minėjome, net jei neketinate kompostuoti, ar norite, bet negalite to daryti, vis tiek žaliųjų organinių atliekų, likusių po sodo, parko ar želdynų tvarkymo, negalima šalinti į buitinių atliekų konteinerius. Tad Jas reikia atvežti į žaliųjų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Trakų g. 1B, Lentvaryje. Joje šios atliekos yra kompostuojamos pramoniniu būdu. Šis būdas pranašesnis už kompostavimą namuose tuo, kad pramoniniu būdu kompostuojamame komposte temperatūra pakyla iki 70 º C, todėl jame žūsta visi ligų sukėlėjai, o piktžolių sėklos supūva. Šioje aikštelėje galite nemokamai priduoti medžio žievės ir medienos atliekas, turgaviečių atliekas, biologiškai skaidžias atliekas (sodų ir parkų atliekas), medį ir medienos atliekas, pjuvenas, drožles, skiedras, medieną, medienos drožlių plokštes ir fanera, medžio žievės ir kamščiamedžio atliekas, augalinės kilmės maisto atliekas, miškininkystės atliekas, augalų audinių atliekas.

Galimybę atnaujinti atliekų tvarkymo infrastruktūrą suteikė Europos Sąjungos parama vykdant projektą „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Trakų rajone". Projekto tinkamų finansuoti išlaidų suma siekia daugiau nei 823 tūkst. eurų, iš kurių 85 proc. sumos padengs ES Sanglaudos fondas, o likusią dalį – Trakų rajono savivaldybė.

Atnaujinta 2019-10-25
 

Trakų seniūnija. trakai@trakai.lt